Kliknij tutaj --> 🐵 lato scenariusz zajęć dla 3 latków
JANIK Beata : Życie i twórczość Janusza Korczaka : scenariusz zajęć // Biblioteka w Szkole. – 2014, nr 12, s. 24-25 Scenariusz zajęć dla uczniów klas V i VI szkoły podstawowej oraz I gimnazjum - na podstawie trzech powieści: Dżek, Król Maciuś Pierwszy oraz Kajtuś Czarodziej i my.
Grupa: 6-latki Data: 18.09.2012 r. Temat zajęć: Muszle znad morza Cele ogólne: kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania , kształtowanie umiejętności społecznych dzieci; zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
Wszystkie scenariusze. Nauka języka angielskiego w przedszkolu to nie tylko zdobywanie nowych słów i zwrotów, ale również otwieranie drzwi do bogatego świata kultury i komunikacji. Wczesne zetknięcie się z językiem angielskim pozwala dzieciom rozwijać umiejętność porozumiewania się w międzynarodowym środowisku.
Scenariusz zajęć zawiera ćwiczenia, które kształtują poczucie rytmu u dziecka oraz zapozna Wiek dziecka: 3-latki,4-latki,5-latki,6-latki Pora roku: Wiosna,Lato,Jesień,Zima
Przebieg zajęć: 1. Powitanka „Wszyscy są, witam was” (pedagogika zabawy). Dzieci ustawione w dwóch równolicznych kołach, jedno w środku drugiego, odwrócone do siebie twarzami; poruszają sie tylko dzieci z zewnętrznego koła , śpiewamy tyle razy, aż dziecko wraca do kolegi, naprzeciw którego stało na początku. 2.
Le Site De Rencontre Extra Conjugale. Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie 3-4 Małgorzata JabłońskaTemat: Wielkanocne zwyczajeCel główny:Zachęcanie i wdrażanie dzieci do poznawania tradycji Świąt WielkanocnychCele ogólne:Poznanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami WielkanocnymiKształcenie umiejętności globalnego czytania wyrazówKształcenie umiejętności dzielenia słowa na wyrazyKształcenie umiejętności liczenia w zakresie dostępnym dzieckuKształcenie umiejętności odczytywania kodów i pracy wg określonych kodówPrzestrzeganie zasad i reguł obowiązujących w grupieCele szczegółowe (operacyjne):Zna tradycje i zwyczaje wielkanocneGlobalnie czyta wyrazyDzieli słowo na sylabyLiczy w zakresie dostępnym dla siebieOdczytuje kody, pracuje wg nichAktywnie uczestniczy w przebiegu zajęciaObszary edukacyjne:Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (Ob. 14 ppwp).Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną (Ob. 13 ppwp).Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia (Ob. 4 ppwp).Wychowanie przez sztukę (Ob. 8 ppwp).Metody: słowna, oglądowa, czynnaFormy aktywności dzieci: językowa, ruchowa, muzyczna, matematyczna, grafomotorycznaFormy: praca z całą grupą i indywidualnaPomoce: płyta CD, literatura, ilustracje, napisy, rekwizyty świąteczne, karty pracy, kredki, kostka do gry, sylwety pisanek, trójkąt, karton z J i LPrzebieg zajęcia:Powitanka rymowanka„Mało nas, mało naschodźcie do nas wszyscy do przodu i krok w tył,żeby dzień wesoły był”.2.„Wielkanocne zwyczaje”. Rozmowa z dziećmi w oparciu o wiersz D. Gellner „Wielkanocne kolory”, ilustracje i własne doświadczenia.„Wielkanocne kolory”Na wielkanocnym stolekolor się miesza z się z każdej stronyowsa wstążki zielone,bazie, srebrne jak deszczyk …I co jeszcze ?Przy obrusie biała falbanka,zloty dzwonek barankai tysiąc różnych kolorówna świątecznych pisankach ! pasuje do Świąt Wielkanocnych?N. przygotowuje różnorodne rekwizyty związane ze Świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia: koszyk, pisanki, palmę, baranka, bombki, łańcuch, sylwetę choinki. Dz. Wybierają te, które pasują do zbliżających się Świąt Wielkanocnych i próbują uzasadnić – zabawa ruchowa przy piosence „Piosenka wielkanocna” (sł. A. Galica, muz. T. Pabisiak, „Zabawy muzyczne 4-latków”).Dz. otrzymują wycięte z kartonu dwie sylwety pisanek. Trzymając je w ręku poruszają się w dowolny sposób po sali w rytmie granym na trójkącie. Gdy usłyszą piosenkę siadają skrzyżnie i palcem obrysowują sylwety pisanek leżących na symbole”. Dzielenie słów: jajko, baranek, palma, pisanka na sylaby. Globalne czytanie wyrazów, próby podpisywania znosi jajko” – zabawa ruchowa z elementami poruszają się w rytmie podanym przez N. Na przerwę w muzyce N. rzuca kostką do gry, mówiąc KURA ZNOSI JAJKA. ILE ICH ZNIOSŁA? Dz. liczą i podają liczbę oczek, a potem tyle razy mówią KO. N. odgina kolejne palce, kontrolując wykonanie – zabawa paluszkowaPięć zajączków małych kica na się jeden schowa, ile tu zostanie?Pięć zajączków małych kica na się dwa schowają. Ile tu zostanie?Pięć zajączków małych kica na się trzy schowają ile tu zostanie?Pięć zajączków małych kica na odejdą cztery, ile tu zostanie?Pięć zajączków małych kica na pięć się schowa, ile tu zostanie?Pięć zajączków małych już do mamy je ogromnie mama zajęczyca zaplata palce obu dłoni i lekko kołysze splecionymi indywidualna – „Pisanka”. Zamiana kolorów wg kodu. Dobrze wykonane zadanie nagradzane jest kolorową – ocena zachowania i aktywności dzieci podczas z J i L. Jeżeli dz. zadowolone jest z zajęć, dobrze się bawiło przykleja pisankę pod J, jeżeli nie pod L.
TEMAT ZAJĘCIA: „Na wiosennej łące” DATA : OPRACOWAŁA : mgr Agnieszka Radosz-Ciszewska CELE OGÓLNE: – rozwijanie sprawności ruchowej, koordynacji oraz spostrzegawczości – utrwalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi 1-2-3 oraz znajomości podstawowych kolorów – posługiwanie się określeniami :nad ,pod ,na – składanie obrazka z 3 elementów w całość CELE OPERACYJNE: Dziecko: – zna podstawowe kolory: czerwony, zielony, niebieski, żółty, – potrafi przeliczać elementy zbioru, – potrafi skupić uwagę na krótką chwilę, – potrafi określić położenie przedmiotu stosując określenia :nad, pod, na – rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela. FORMA PRACY: -indywidualna jednolita, -grupowa jednolita, METODY PRACY: czynne – samodzielnych doświadczeń, kierowania własną aktywnością dziecka, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń, oglądowe – przykładu, słowna – rozmowy, opowiadania, żywego słowa, POMOCE: sylwety z owadami na tablicę ,opaski dla dzieci (słonko, wróbelek, wietrzyk), obrazek przedstawiający łąkę pocięty na trzy części – dla każdego dziecka, płyta CD z piosenką „Mała pszczółka”, zagadki, chusta animacyjna ,pocięte bibułki dla każdego dziecka spięte w małe miotełki, duża sylweta biedronki, MIEJSCE ZAJĘCIA: sala przedszkolna PRZEBIEG ZAJĘCIA: gości – rodziców 2. Zagadki słowne „ Kto mieszka na wiosennej łące ?” – kojarzenie opisu słownego z rozwiązaniem zagadki – biedronka, pszczółka, motyl, ślimak. Odszukiwanie sylwet owadów na tablicy, przeliczanie ich 1-2-3 – Lata nad łąką w czerwonej kapotce, a na tej kapotce jest kropka przy kropce. (biedronka) -Ponad łąką leci w świat, a skrzydełka ma jak kolorowy kwiat. (motyl) -Ma żółte i czarne paseczki, lata nad łąką i głośno bzyczy kiedy grzeje słonko. (pszczoła) – Dźwigam dom na grzbiecie, mam malutkie rogi, chodzę bardzo wolno, czasem w poprzek drogi (ślimak) ruchowa przy piosence „ Mała pszczółka” – ćwiczenia emisyjne- naśladowanie głosu pszczoły „ Bzy, bzyk” 4. Zabawa matematyczna „Gdzie jest biedronka? ”- stosowanie określeń : nad, pod, na z wykorzystaniem chusty animacyjnej „Motyle nad łąką” – utrwalenie kolorów podstawowych oddechowa „Wiatr, wiaterek” –dmuchanie powietrza w zielone wstążeczki połączone w miotełki z różnym nasileniem wydechu obrazka z trzech części w całość „Na wiosennej łące”- praca indywidualna pożegnalna w kole do piosenki „Jak to przyjemnie maszerować” z udziałem rodziców .
SCENARIUSZ ZAJĘĆDLA GRUPY WIEKOWEJ 3 i 4-LATKITemat: Witamy kolejną porę roku – lato!!! Cel główny: Wzbogacenie wiedzy o zbliżającej porze roku jaką jest szczegółowe: - wie, jaka jest aktualna pora roku,- potrafi wymienić w odpowiedniej kolejności następujące po sobie pory roku,- zna dary lata, - wie jakie zmiany zachodzą w środowisku z nadejściem lata ,- potrafi dobrać garderobę odpowiednio do pory roku i pogody,- rozwija swoją aktywność w grupie poprzez czynny udział w słowna, oglądowa, samodzielnych doświadczeńFormy pracy: z całą grupą, z podziałem na grupy, indywidualna,Środki dydaktyczne: arkusz papieru, kolorowe pisaki, film edukacyjny dla dzieci „Kazio i lato – Kamlotki”, komputer, zagadki, sylwety Ady i Olka oraz ubrania do nich na każdą porę roku. PRZEBIEG ZAJĘCIA:Faza wprowadzająca: tematu Dzisiaj powitamy kolejną porę roku, jaką jest lato. Zapraszam wszystkich do wspólnej realizacyjna:1. Burza mózgów: „Z czym kojarzy Wam się lato?”Nauczyciel zapisuje wypowiedzi dzieci w formie mapy myśli, którą potem zawiesza na Zapoznanie ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie w lesie , ogrodzie i na polu oraz charakterystycznymi zjawiskami pogodowymi dla tej pory roku, a także ze zbiorami letnich darów w oparciu o film edukacyjny dla dzieci „Kazio i lato – Kamlotki”.3. Rozwiązanie zagadek słownych:Daję Wam pogodne słońce,bukiety pachnącew polu złote zboże,ciepły piach nad morzem. (lato)Kolorowe, pachnące,w ogrodzie czy na łące,chętnie je zbieramyna bukiet dla mamy. (kwiaty)Szczęście przynosi, gdy ma czterylistki, jaka to roślina? To jest... (koniczyna)Cieszy się dziecko, mama i tato,że w końcu przyszło gorące ... (lato)4. Zabawa dydaktyczna „Gra w kolory – żółty, kolorem lata”.Nauczyciel prosi, aby dzieci odnalazły w sali przedmioty w kolorze Zabawa dydaktyczna „ Letnie ubrania Ady i Olka ”Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Każda z grup otrzymuje sylwety chłopca i dziewczynki a do nich zestawy ubrań na różne pory roku. Dzieci mają przed sobą dwie sylwety : Ady i Olka. Zadaniem dzieci jest ubranie odpowiednio sylwet do pory roku jaką jest podsumowująca:1. Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólnie spędzony czas i zabawę. Następnie rozdaje dzieciom po dwa słoneczka (z uśmiechniętą i smutną buzią) następnie pyta, czy podobały im się zajęcia. Dzieci, którym podobały się zajęcia podnoszą słoneczko z uśmiechnięta buzią, tym którym się nie podobały ze smutną. Czas trwania: ok. 20 mgr Katarzyna Zagacka
Ostatnio pobierane Znajdź dla siebie Towarzyszą mu gotowe pomoce dydaktyczne: plakat przedstawiający przepiękną Panią Lato, który został dołączony do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA – TU możesz go zobaczyć; emblematy do zabaw oraz nuty do piosenek – TU; podkłady do piosenek: „Pierwsze kroki Lata” (TU) oraz "Wicie wianków" (TU). Scenariusz zajęć otwartych w grupie dzieci 2,5- i 3-letnich, w którym ujęto następujące cele szczegółowe – dzieci: recytują wiersz i śpiewają piosenkę na forum; rozumieją zasady zabaw ruchowych i aktywnie w nich uczestniczą; rozpoznają podstawowe kolory (żółty, niebieski, czerwony, pomarańczowy); przeliczają przedmioty w zakresie od 1 do 3 (i więcej); z pomocą rodziców wykonują zadania matematyczne na przeliczanie; z pomocą rodziców sprawdzają poprawność wykonania zadania; wspólnie z rodzicami wykonują letni wianek techniką wyklejania. Przykładowa zabawa ze scenariusza: Koszyczek pełen kwiatów. Zabawa matematyczna dla dzieci i rodziców – rodzice siedzą na obwodzie koła. Dzieci podchodzą we wskazane miejsce, zabierają jeden koszyczek i wracają do swojego rodzica (w koszyczku znajduje się krótka instrukcja do tej zabawy). W tym czasie nauczycielka rozsypuje na dywanie kwiaty w czterech kolorach (żółtym, czerwonym, pomarańczowym, niebieskim) – warto przygotować większą liczbę kwiatów, niż mamy dzieci (kwiaty mogą być „płaskie” – np. wycięte z kolorowego papieru lub „przestrzenne” – np. wykonane z bibuły karbowanej). a) Rodzice otrzymują na kartce wskazówki, które mają przekazać dzieciom w czasie zabawy – Przynieś do naszego koszyczka: • 3 żółte kwiaty, • 2 czerwone kwiatki, • 1 pomarańczowy kwiat, • 1 niebieski kwiat. b) Wspólne sprawdzenie wykonania zadania. Pytania kontrolne od nauczyciela. Dzieci wraz z rodzicami wyszukują w koszyczku kwiaty w danym kolorze i przeliczają: • Policzcie, ile macie żółtych kwiatków. • Kto ma inaczej? • Co trzeba zrobić, żebyś miał 3 żółte kwiatki? • Przeliczcie, ile wszystkich kwiatów macie w koszyczku. • Kto ma inaczej? • Co trzeba zrobić, żebyś miał tyle samo co inni? Pomoce Pliki umieszczone są do osobnego pobrania Your browser does not support the audio element. Your browser does not support the audio element.
Zbiór wszystkich wpisów (scenariusze i inspiracje do zajęć) związanych z tematem: Na łące Inspiracje do zajęć: Inspiracje do zajęć – Na łąceInspiracje do zajęć – Kraina miodem płynąca Scenariusze do zajęć – Dzieci Starsze: Mieszkańcy łąki – materiał bezpłatnyRośliny na łące – materiał bezpłatnyOd skrzeku do żaby – materiał bezpłatnyRozwój motyla – materiał bezpłatnyWiosenna łąka – materiał bezpłatny Scenariusze do zajęć – Dzieci Młodsze: Mieszkańcy łąki – materiał bezpłatnyRośliny na łące – materiał bezpłatnyCo hasa po łące? – materiał bezpłatnyCo lata nad łąką? – materiał bezpłatnyWiosenna łąka – materiał bezpłatny Scenariusze zajęć dostępne w planie rocznym Scenariusze zajęć – Dzieci Starsze: Rośliny na łąceKto mieszka na łące?Motyle dzienne i nocneNasza znajoma mrówkaŚlimak, ślimak pokaż rogi Scenariusze zajęć – Dzieci Młodsze: Rośliny na łąceKto mieszka na łące?Motyle dzienne i nocneNasza znajoma mrówkaŚlimak, ślimak pokaż rogi Scenariusze zajęć – Dzieci Starsze: Kolorowa łąkaBiedroneczki są w kropeczkiJak gąsienica zmienia się w motyla?Skąd się bierze miód?Wyprawa na łąkę Scenariusze do zajęć – Dzieci Młodsze: Kolorowa łąkaBiedroneczki są w kropeczkiJak gąsienica zmienia się w motyla?Skąd się bierze miód?Wyprawa na łąkę Scenariusze zajęć – Dzieci Starsze: Cykl życia pszczołyPracowite pszczołyCo nam dają pszczoły?Ciekawostki o pszczołach – materiał bezpłatnyDzień Niezapominajki Scenariusze do zajęć – Dzieci Młodsze: Cykl życia pszczołyPracowite pszczołyCo nam dają pszczoły?Ciekawostki o pszczołach – materiał bezpłatnyDzień Niezapominajki
lato scenariusz zajęć dla 3 latków